20 maja 2024

Scholar.edu.pl

Szkoła, edukacja, nauka

Ludzie rozwijają w sobie nową tętnice

My ludzie, nie musimy czekać na rozwój mutacji genetycznych, aby osiągnąć telepatię czy nawet supermoce, ponieważ nowe badania pokazują, że nasz gatunek nadal ewoluuje w unikalny sposób; zmiany są subtelne w naszej anatomii, ale są dowodem na to, jak nieprzewidywalna może być sama ewolucja.

Badania prowadzone wykazały znaczny wzrost częstości występowania tętnicy ramiennej u ludzi od końca XIX wieku. Homo sapiens nie zakończył jeszcze swojej ewolucji.

Nasze przedramiona zawierają przekonujące dowody, że wciąż się rozwijamy, z powodu pojawienia się naczynia krwionośnego zwanego tętnicą ramienną. W fazie embrionalnej naszego rozwoju, tętnica ramienna jest głównym naczyniem przenoszącym krew na przedramię i rękę, ale zniknęła, ponieważ tętnice promieniowe i łokciowe zastąpiły ją w czasie, gdy dziecko jeszcze rozwijało się w łonie matki, stając się rzadką cechą na przedramieniu dorosłego człowieka. Z ustaleń opublikowanych w Journal of Anatomy wynika jednak, że nie tylko tętnica ramienna nie zanika u niektórych osób, ale staje się coraz powszechniejsza.

Warstwy Ziemi

Według ekspertów, tętnica ramienna jest obecnie obecna u około 35% ludzi. Przewidują oni, że wszyscy urodzeni za 80 lat będą mieli tę tętnicę, jeśli trend się utrzyma.

Tętnica ramienna przynosi korzyści, ponieważ zwiększa ogólne ukrwienie. Jest to mikroewolucja u współczesnych ludzi i jest doskonałym przykładem na to, że wciąż się rozwijamy, ponieważ niedawno urodzeni ludzie mają większą częstość występowania tej tętnicy w porównaniu z ludźmi wcześniejszych pokoleń.