20 maja 2024

Scholar.edu.pl

Szkoła, edukacja, nauka

Informacje na temat naszej najbliższej gwiazdy – Słońca

Patrząc na przytulną i znajomą żółtą kulę na błękitnym niebie, rzadko myślimy o tym, czym ona naprawdę jest. Słońce nie jest żółtą „żarówką” na niebie, jest niewyobrażalnie gigantyczną kulą gorącej plazmy, która pędzi z zapierającą dech w piersiach prędkością przez galaktykę.

Słońce to powoli odkrywana tajemnica. dziś już wiemy, że masa Słońca wynosi około 99,86 procent masy całego Układu Słonecznego. Grawitacja Słońca jest około dwadzieścia osiem razy większa niż grawitacja Ziemi. Światło podróżuje ze Słońca na Ziemię w ciągu ośmiu minut. Temperatura jądra słonecznego wynosi około piętnastu milionów stopni Celsjusza.

Jakie tajemnice skrywa Słońce?

Słońce składa się głównie z helu i wodoru i nie ma stałej powierzchni. Słońce to gigantyczna kula plazmy, znajdująca się w odległości około 150 milionów km od nas, wewnątrz której zachodzą reakcje termojądrowe.

  1. Nasza gwiazda jest typową gwiazdą klasy G i znajduje się w połowie swojego cyklu życia. Jego temperatura powierzchni wynosi 5780 Kelwinów. Dlatego widmo jego promieniowania jest prawie białe. Żółtawy kolor pojawia się, gdy jego promienie przechodzą przez ziemską atmosferę.
  2. Słońce stanowi 99,866 procent masy Układu Słonecznego. Oznacza to, że waży około 500 razy więcej niż wszystkie planety i asteroidy razem wzięte. Nawet masa Jowisza to tylko jedna tysięczna masy naszej gwiazdy.
  3. Słońce ma koronę. Korona słoneczna jest zewnętrzną powłoką naszego źródła światła. Korona słoneczna jest jedną z najgorętszych części gwiazdy.
  4. Warstwa powierzchni Słońca, która emituje światło widzialne, nazywana jest fotosferą. Ma chłodniejsze obszary, które wydają się ciemne.
  5. Wiatr słoneczny może powodować burze magnetyczne na Ziemi. Pole magnetyczne Słońca nieustannie przyspiesza naładowane cząstki. Nazywane są wiatrem słonecznym. Zwykle jego intensywność jest zbyt słaba, aby zaszkodzić ludziom na Ziemi.

W portalu ciekawski.pl przeczytasz więcej ciekawostek o gwiazdach.