19 czerwca 2024

Scholar.edu.pl

Szkoła, edukacja, nauka

Jaki jest rozmiar Wenus?

Wenus jest znana jako siostrzana planeta Ziemi, ponieważ obie są podobne pod względem wielkości, masy i składu. Jest to również najbliższa nam planeta pod względem lokalizacji. Jednak pomimo tych podobieństw, obie planety mają bardzo różne atmosfery. Stwarza to zupełnie inne warunki życia na powierzchni planet.

Wenus ma średni promień 7,500 km. Większość planet w układzie słonecznym, w tym Ziemia, obraca się tak szybko, że na biegunach i równiku tworzy się inny promień. Nie ma to miejsca w przypadku Wenus, która obraca się tylko raz na 243 dni Ziemi, a następnie cofa się (tzn. Słońce wschodzi na zachodzie i zachodzi na wschodzie).

Wycieczka po równiku Wenus to 38 025 kilometrów. Jest to 95% odległości w porównaniu z ziemią, ponieważ nasz równik ma 40,075 km.

Wenus jest planetą wulkaniczną, z około czterema piątymi powierzchni planety pokrytej gładkimi równinami. Powierzchnia ma niewiele kraterów uderzeniowych, co oznacza, że jest stosunkowo młoda.

Atmosfera księżyca

Najwyższa góra na Wenus, zwana Maxwell Mons znajduje się 11 kilometrów powyżej średniego poziomu powierzchni planety. Dla porównania, Mount Everest znajduje się zaledwie 8,8 km nad poziomem morza.

Gęstość, masa i objętość.

Wenus jest skalistą planetą, w tym względzie podobną do Ziemi i prawdopodobnie powstała w ten sam sposób, w tym samym czasie. Jej masa wynosi około 82% masy planety Ziemi.

Jego gęstość jest również porównywalna z gęstością Ziemi, ponieważ ma 5 243 gramy na centymetr sześcienny (gęstość Ziemi wynosi 5 513 gramów na centymetr sześcienny).