28 marca 2024

Scholar.edu.pl

Szkoła, edukacja, nauka

Ciekawostki na temat Uranu

Uran jest siódmą planetą od słońca i pierwszą, która została odkryta przez naukowców. Chociaż planeta ta jest widoczna gołym okiem, przez długi czas uważano ją za gwiazdę ze względu na jej ciemność i powolną orbitę. Ponadto, planeta wyróżnia się również zaskakującym nachyleniem, które sprawia, że jej oś jest skierowana niemal bezpośrednio na Słońce.

Brytyjski astronom William Herschel odkrył Uran 13 marca 1781 roku przy pomocy teleskopu podczas badania gwiazd. Gwiazda wydawała mu się inna i rok później zdał sobie sprawę, że gwiazda faktycznie podąża za orbitą planetarną. W ten sposób Uran został nazwany na cześć greckiego boga Uranosa, boga nieba, który stworzył człowieka. Jest to jedyna planeta, której nazwa pochodzi od greckiego boga, a nie od rzymskiego.

Uran ma barwę niebiesko-zieloną z powodu metanu w jego atmosferze, który składa się głównie z wodoru i helu. Planeta jest często nazywana lodowym olbrzymem, ponieważ co najmniej 80% jej masy stanowi mieszanina wody, metanu i amoniaku. Również, w przeciwieństwie do innych planet w układzie słonecznym, Uran jest tak przechylony, orbituje na boki. Ta orientacja może być spowodowana zderzeniem z ciałem wielkości planety wkrótce po jej utworzeniu.

To przechylenie powoduje skrajne pory roku na planecie. Oznacza to, że przez jedną czwartą roku na Uranie (co odpowiada 84 latom ziemskim) słońce świeci bezpośrednio na każdym biegunie. W ten sposób druga połowa planety żyje długą, ciemną i mroźną zimą. Ponadto, Uran ma najzimniejszą atmosferę spośród wszystkich planet układu słonecznego. Dzieje się tak dlatego, że ma niewiele wewnętrznego atmosfery, która mogłaby zatrzymać ciepło słoneczne.

Skład atmosferyczny Urana to 82% wodoru, 15% helu i 2% metanu. Jego wewnętrzną strukturę tworzy lądolód z wody, amoniaku i metanu, a także rdzeń z krzemianu magnezu i żelaza. Ponadto, średnia odległość od Urana do Słońca wynosi 2,9 miliarda kilometrów. Jest to około 19 razy większa odległość niż z Ziemi do Słońca.