17 lipca 2024

Scholar.edu.pl

Szkoła, edukacja, nauka

Czym jest największa gwiazda w naszej galaktyce, czyli słońce?

Słońce czyli nasza gwiazda jest tylko jedną z miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Jest to największy obiekt w Układzie Słonecznym, który utrzymuje grawitacyjnie pozostałe obiekty.

Wielkość słońca, a nasza galaktyka

Mimo, że Słońce wydaje się być ogromne to w skali kosmicznej jest średnim obiektem, a tylko w naszej galaktyce krążą zdecydowanie większe gwiazdy w porównaniu do których Słońce to tylko niewielka świecąca kulka. Wokół Słońca obecnie krąży osiem planet w tym Ziemia. Najbliżej naszej gwiazdy znajduje się Merkury około 57, 9 mln km, a najdalej Neptun ponad 4, 5 mld kilometrów, być może dalej znajduje się jeszcze jedna planeta, ale na razie jej nie odkryto. Nasza planeta jest trzecią planetą od Słońca oddalona od niego o 150 mln kilometrów.

Wpływ słońca na naszą planetę

Słońce jest dawcą bogatego życia na Ziemi to dzięki niemu mamy taką różnorodność gatunków, ale w przyszłości to się zmieni za około 5 – 6 mld lat Słońce się rozszerzy ( przemiana w czerwonego olbrzyma ) i zniszczy wszelkie życie na naszej planecie, a samo po ukończeni wspomnianej fazy zacznie tracić swoją masę, aż skończy jako biały karzeł i w tej formie przetrwa miliardy, a nawet biliony lat zanim przejdzie w stan czarnego karła ( to teoretyczny obiekt we wszechświecie nie ma jeszcze czarnych karłów, ponieważ istnieje on zbyt krótko, aby takie obiekty mogły powstać ).

Mimo, że Słońce obecnie jest dawcą życia to już za miliard lat stanie się o 10% jaśniejsze co wpłynie na Ziemię, potem będzie już tylko coraz gorzej, jednak jest nadzieje, że do tego czasu technologia ludzi tak się rozwinie, że będziemy wstanie uratować naszą planetę lub przenieść się do innego układu gwiezdnego.

Więcej ciekawych artykułów o kosmosie (i nie tylko) znajdziesz w serwisie esennik.pl.